PSL 2019/20 Season Absa Premiership Fixtures

1 Shares

The Premier Soccer League (PSL) has finally released the 2019/20 Absa Premiership season fixtures including some important cup competition dates.

The first block would include some exciting fixtures such as the Absa Premiership Tshwane derby between defending champions Mamelodi Sundowns against SuperSport United, league runner-ups Orlando Pirates against Bloemfontein Celtic, Baroka FC against Cape Town City, Highlands Park hosting Kaizer Chiefs in Tembisa and AmaZulu against Bidvest Wits.

03.08. 14:00
Baroka
Cape Town City
03.08. 14:00
Mamelodi Sundowns
Supersport Utd
03.08. 14:00
Stellenbosch
Chippa Utd.
03.08. 17:00
Orlando Pirates
Bloem Celtic
03.08. 19:15
Amazulu
Bidvest Wits
04.08. 14:00
Black Leopards
Polokwane
04.08. 14:00
Golden Arrows
Maritzburg Utd
04.08. 14:00
Highlands
Kaizer Chiefs
06.08. 18:30
Bidvest Wits
Baroka
09.08. 19:00
Maritzburg Utd
Highlands
10.08. 14:00
Polokwane
Amazulu
10.08. 17:00
Cape Town City
Stellenbosch
10.08. 19:15
Kaizer Chiefs
Black Leopards
11.08. 14:00
Bloem Celtic
Golden Arrows
14.08. 18:30
Chippa Utd.
Mamelodi Sundowns
14.08. 18:30
Polokwane
Bidvest Wits
14.08. 18:30
Supersport Utd
Orlando Pirates
20.08. 18:30
Amazulu
Orlando Pirates
20.08. 18:30
Mamelodi Sundowns
Cape Town City
24.08. 14:00
Black Leopards
Highlands
24.08. 14:00
Golden Arrows
Chippa Utd.
24.08. 17:00
Kaizer Chiefs
Supersport Utd
25.08. 14:00
Baroka
Bloem Celtic
25.08. 14:00
Stellenbosch
Maritzburg Utd
27.08. 18:30
Cape Town City
Kaizer Chiefs
27.08. 18:30
Highlands
Amazulu
28.08. 18:30
Baroka
Supersport Utd
28.08. 18:30
Bidvest Wits
Stellenbosch
28.08. 18:30
Bloem Celtic
Mamelodi Sundowns
28.08. 18:30
Chippa Utd.
Polokwane
28.08. 18:30
Maritzburg Utd
Black Leopards
28.08. 18:30
Orlando Pirates
Golden Arrows
14.09. 14:00
Golden Arrows
Amazulu
14.09. 17:00
Kaizer Chiefs
Polokwane
14.09. 19:15
Supersport Utd
Cape Town City
15.09. 14:00
Black Leopards
Baroka
15.09. 14:00
Bloem Celtic
Stellenbosch
21.09. 14:00
Chippa Utd.
Bloem Celtic
21.09. 14:00
Polokwane
Supersport Utd
21.09. 14:00
Stellenbosch
Black Leopards
21.09. 17:00
Mamelodi Sundowns
Maritzburg Utd
21.09. 19:15
Bidvest Wits
Orlando Pirates
22.09. 14:00
Baroka
Highlands
22.09. 14:00
Cape Town City
Golden Arrows
24.09. 14:00
Amazulu
Kaizer Chiefs
27.09. 19:00
Maritzburg Utd
Chippa Utd.
28.09. 14:00
Golden Arrows
Stellenbosch
28.09. 17:00
Kaizer Chiefs
Baroka
28.09. 19:15
Supersport Utd
Amazulu
29.09. 14:00
Black Leopards
Bloem Celtic
29.09. 14:00
Highlands
Polokwane
01.10. 18:30
Amazulu
Cape Town City
01.10. 18:30
Chippa Utd.
Bidvest Wits
01.10. 18:30
Kaizer Chiefs
Golden Arrows
02.10. 18:30
Black Leopards
Mamelodi Sundowns
02.10. 18:30
Bloem Celtic
Supersport Utd
02.10. 18:30
Highlands
Orlando Pirates
02.10. 18:30
Maritzburg Utd
Baroka
02.10. 18:30
Polokwane
Stellenbosch
23.10. 18:30
Mamelodi Sundowns
Highlands
23.10. 18:30
Orlando Pirates
Chippa Utd.
25.10. 19:00
Supersport Utd
Black Leopards
26.10. 14:00
Golden Arrows
Polokwane
26.10. 14:00
Stellenbosch
Orlando Pirates
26.10. 17:00
Cape Town City
Maritzburg Utd
26.10. 19:15
Highlands
Chippa Utd.
27.10. 15:00
Baroka
Amazulu
27.10. 15:00
Mamelodi Sundowns
Kaizer Chiefs
05.11. 19:30
Bloem Celtic
Highlands
05.11. 19:30
Chippa Utd.
Kaizer Chiefs
05.11. 19:30
Orlando Pirates
Maritzburg Utd
05.11. 19:30
Supersport Utd
Golden Arrows
06.11. 19:30
Amazulu
Stellenbosch
06.11. 19:30
Baroka
Mamelodi Sundowns
06.11. 19:30
Cape Town City
Polokwane
08.11. 20:00
Bidvest Wits
Supersport Utd
08.11. 20:00
Maritzburg Utd
Bloem Celtic
09.11. 15:00
Black Leopards
Cape Town City
09.11. 15:00
Kaizer Chiefs
Orlando Pirates
09.11. 15:00
Polokwane
Baroka
09.11. 15:00
Stellenbosch
Highlands
09.11. 20:15
Amazulu
Chippa Utd.
10.11. 15:00
Golden Arrows
Mamelodi Sundowns
26.11. 19:30
Highlands
Bidvest Wits
26.11. 19:30
Mamelodi Sundowns
Amazulu
26.11. 19:30
Orlando Pirates
Polokwane
27.11. 19:30
Baroka
Golden Arrows
27.11. 19:30
Bloem Celtic
Cape Town City
27.11. 19:30
Chippa Utd.
Black Leopards
27.11. 19:30
Maritzburg Utd
Supersport Utd
27.11. 19:30
Stellenbosch
Kaizer Chiefs
30.11. 15:00
Polokwane
Bloem Celtic
30.11. 18:00
Black Leopards
Golden Arrows
30.11. 18:00
Cape Town City
Highlands
30.11. 20:15
Supersport Utd
Stellenbosch
01.12. 15:00
Amazulu
Maritzburg Utd
01.12. 15:00
Chippa Utd.
Baroka
06.12. 20:00
Supersport Utd
Highlands
07.12. 15:00
Black Leopards
Amazulu
07.12. 18:00
Cape Town City
Chippa Utd.
07.12. 20:15
Kaizer Chiefs
Bloem Celtic
08.12. 15:00
Polokwane
Maritzburg Utd
11.12. 19:30
Baroka
Orlando Pirates
11.12. 19:30
Golden Arrows
Bidvest Wits
11.12. 19:30
Stellenbosch
Mamelodi Sundowns
17.12. 19:30
Bidvest Wits
Mamelodi Sundowns
17.12. 19:30
Orlando Pirates
Cape Town City
20.12. 20:00
Bidvest Wits
Cape Town City
21.12. 15:00
Baroka
Stellenbosch
21.12. 15:00
Highlands
Golden Arrows
21.12. 15:00
Orlando Pirates
Black Leopards
21.12. 18:00
Mamelodi Sundowns
Polokwane
21.12. 20:15
Chippa Utd.
Supersport Utd
22.12. 15:00
Bloem Celtic
Amazulu
22.12. 15:00
Maritzburg Utd
Kaizer Chiefs
03.01. 20:00
Maritzburg Utd
Golden Arrows
04.01. 15:00
Bloem Celtic
Orlando Pirates
04.01. 15:00
Polokwane
Chippa Utd.
04.01. 15:00
Stellenbosch
Bidvest Wits
04.01. 18:00
Supersport Utd
Kaizer Chiefs
04.01. 20:15
Amazulu
Mamelodi Sundowns
05.01. 15:00
Cape Town City
Baroka
05.01. 15:00
Highlands
Black Leopards
07.01. 19:30
Mamelodi Sundowns
Bidvest Wits
07.01. 19:30
Polokwane
Orlando Pirates
07.01. 19:30
Stellenbosch
Bloem Celtic
08.01. 19:30
Black Leopards
Chippa Utd.
08.01. 19:30
Cape Town City
Amazulu
08.01. 19:30
Golden Arrows
Baroka
08.01. 19:30
Kaizer Chiefs
Highlands
08.01. 19:30
Supersport Utd
Maritzburg Utd
11.01. 15:00
Baroka
Polokwane
11.01. 15:00
Highlands
Stellenbosch
11.01. 15:00
Orlando Pirates
Mamelodi Sundowns
11.01. 18:00
Bidvest Wits
Golden Arrows
11.01. 20:15
Chippa Utd.
Maritzburg Utd
12.01. 15:00
Amazulu
Supersport Utd
12.01. 15:00
Bloem Celtic
Black Leopards
12.01. 15:00
Kaizer Chiefs
Cape Town City
15.01. 19:30
Bidvest Wits
Bloem Celtic
17.01. 20:00
Maritzburg Utd
Amazulu
18.01. 15:00
Black Leopards
Kaizer Chiefs
18.01. 18:00
Cape Town City
Bidvest Wits
18.01. 18:00
Orlando Pirates
Highlands
18.01. 20:15
Stellenbosch
Baroka
19.01. 15:00
Bloem Celtic
Chippa Utd.
19.01. 15:00
Polokwane
Golden Arrows
19.01. 15:00
Supersport Utd
Mamelodi Sundowns
21.01. 19:30
Kaizer Chiefs
Bidvest Wits
22.01. 19:30
Mamelodi Sundowns
Orlando Pirates
24.01. 20:00
Bidvest Wits
Highlands
24.01. 20:00
Supersport Utd
Chippa Utd.
25.01. 15:00
Golden Arrows
Kaizer Chiefs
25.01. 15:00
Stellenbosch
Polokwane
25.01. 18:00
Orlando Pirates
Amazulu
25.01. 20:15
Mamelodi Sundowns
Bloem Celtic
26.01. 15:00
Baroka
Maritzburg Utd
26.01. 15:00
Cape Town City
Black Leopards
29.01. 19:30
Bidvest Wits
Black Leopards
31.01. 20:00
Maritzburg Utd
Cape Town City
01.02. 15:00
Black Leopards
Stellenbosch
01.02. 15:00
Chippa Utd.
Orlando Pirates
01.02. 15:00
Golden Arrows
Supersport Utd
01.02. 15:00
Highlands
Baroka
01.02. 18:00
Kaizer Chiefs
Mamelodi Sundowns
01.02. 20:15
Bloem Celtic
Bidvest Wits
02.02. 15:00
Amazulu
Polokwane
04.02. 19:30
Baroka
Bidvest Wits
04.02. 19:30
Black Leopards
Orlando Pirates
04.02. 19:30
Mamelodi Sundowns
Chippa Utd.
12.02. 19:30
Bidvest Wits
Maritzburg Utd
14.02. 20:00
Stellenbosch
Supersport Utd
15.02. 15:00
Highlands
Bloem Celtic
15.02. 18:00
Kaizer Chiefs
Maritzburg Utd
15.02. 20:15
Amazulu
Golden Arrows
16.02. 15:00
Polokwane
Cape Town City
28.02. 20:00
Maritzburg Utd
Stellenbosch
29.02. 15:00
Chippa Utd.
Amazulu
29.02. 15:00
Golden Arrows
Highlands
29.02. 15:00
Orlando Pirates
Kaizer Chiefs
29.02. 20:15
Supersport Utd
Bidvest Wits
01.03. 15:00
Bloem Celtic
Baroka
01.03. 15:00
Cape Town City
Mamelodi Sundowns
01.03. 15:00
Polokwane
Black Leopards
06.03. 20:00
Maritzburg Utd
Polokwane
07.03. 15:00
Baroka
Black Leopards
07.03. 20:15
Kaizer Chiefs
Amazulu
08.03. 15:00
Cape Town City
Bloem Celtic
08.03. 15:00
Highlands
Supersport Utd
11.03. 19:30
Bidvest Wits
Chippa Utd.
11.03. 19:30
Golden Arrows
Orlando Pirates
11.03. 19:30
Mamelodi Sundowns
Stellenbosch
20.03. 20:00
Chippa Utd.
Cape Town City
21.03. 15:00
Black Leopards
Maritzburg Utd
21.03. 15:00
Highlands
Mamelodi Sundowns
21.03. 15:00
Polokwane
Kaizer Chiefs
21.03. 18:00
Orlando Pirates
Bidvest Wits
21.03. 18:00
Supersport Utd
Bloem Celtic
21.03. 20:15
Amazulu
Baroka
22.03. 15:00
Stellenbosch
Golden Arrows
04.04. 14:00
Chippa Utd.
Highlands
04.04. 14:00
Orlando Pirates
Baroka
04.04. 14:00
Stellenbosch
Cape Town City
04.04. 17:00
Supersport Utd
Polokwane
04.04. 19:15
Bidvest Wits
Amazulu
04.04. 19:15
Maritzburg Utd
Mamelodi Sundowns
05.04. 14:00
Bloem Celtic
Kaizer Chiefs
05.04. 14:00
Golden Arrows
Black Leopards
10.04. 19:00
Maritzburg Utd
Bidvest Wits
11.04. 14:00
Black Leopards
Supersport Utd
11.04. 14:00
Polokwane
Highlands
11.04. 17:00
Mamelodi Sundowns
Golden Arrows
11.04. 19:15
Amazulu
Bloem Celtic
11.04. 19:15
Kaizer Chiefs
Stellenbosch
12.04. 14:00
Baroka
Chippa Utd.
13.04. 14:00
Cape Town City
Orlando Pirates
24.04. 19:00
Bidvest Wits
Kaizer Chiefs
25.04. 14:00
Chippa Utd.
Stellenbosch
25.04. 14:00
Golden Arrows
Cape Town City
25.04. 14:00
Orlando Pirates
Supersport U*td
25.04. 17:00
Mamelodi Sundowns
Baroka
25.04. 19:15
Highlands
Maritzburg Utd
26.04. 14:00
Amazulu
Black Leopards
26.04. 14:00
Bloem Celtic
Polokwane
06.05. 18:30
Black Leopards
Bidvest Wits
06.05. 18:30
Golden Arrows
Bloem Celtic
06.05. 18:30
Highlands
Cape Town City
06.05. 18:30
Kaizer Chiefs
Chippa Utd.
06.05. 18:30
Maritzburg Utd
Orlando Pirates
06.05. 18:30
Polokwane
Mamelodi Sundowns
06.05. 18:30
Stellenbosch
Amazulu
06.05. 18:30
Supersport Utd
Baroka
09.05. 14:00
Amazulu
Highlands
09.05. 14:00
Baroka
Kaizer Chiefs
09.05. 14:00
Bidvest Wits
Polokwane
09.05. 14:00
Bloem Celtic
Maritzburg Utd
09.05. 14:00
Cape Town City
Supersport Utd
09.05. 14:00
Chippa Utd.
Golden Arrows
09.05. 14:00
Mamelodi Sundowns
Black Leopards
09.05. 14:00
Orlando Pirates
Stellenbosch
ALSO READ:  Top 10 Highest Paid PSL Coaches 2019
1 Shares

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *